Cuma, Ağustos 19, 2022
Ana SayfaBASINDAN HABERLER'Çılgın HES'in çılgın tüneline de izin yok

‘Çılgın HES’in çılgın tüneline de izin yok

07/01/2015 08:36

Rize İdareMahkemesi, Arhavi’de şehir merkezine yapıldığı için ‘Çılgın HES’ olarak bilinenKavak HES projesi için Orman Genel Müdürlüğü tarafından verilen su iletimtüneli ve su iletim kanalı iznini iptal etti.

 

RADİKAL – Artvin’in Arhavi ilçesinde 2012 yılında yapımına başlanan Kavak HESprojesinin tamamlanması için Arhavi Belediyesi tarafından imar planlarındadeğişiklik yapılarak şehir içi HES projesine imar izni verilince, ArhaviElektrik Üretim şirketi Çifteköprü Deresi ile Kapisre Deresi’nin üzerinde HESbarajı yapmak için ÇED olumlu raporu alarak sondaj çalışmalarına başladı. AncakHES projesinin hayata geçmesi neredeyse imkânsızdı. Çünkü projenin hayatageçirilmesi için şehir merkezinden 5 kilometre uzaklıkta bulunan dere suyununiletim tünelleri ile şehir merkezindeki elektrik santrallerine taşınmasılazımdı.

Bunun üzerine firma şehir merkezinden 5 kilometre uzaklıkta olan ÇifteköprüDeresi’nin sularını su iletim kanalı ile su iletim tünelleri yoluyla şehirmerkezine taşıma kararı aldı. 26 Haziran 2014 tarihinde Orman GenelMüdürlüğü’nden su iletim tüneli ile su iletim kanalı yapımı için izin alınarakinşaat faaliyetlerine başlandı. Ancak inşaat devam ederken bölge halkı şehiriçi HES için verilen ÇED olumlu raporunda hile yapıldığını savunarak ÇED olumlukararının iptal edilmesi için Rize İdare Mahkemesi’ne başvurdu.Mahkeme tarafındangörevlendiren bilirkişi incelemesi sonucunda ÇED olumlu kararında usulsüzlükolduğu tespit edilince, Rize İdare Mahkemesi 18 Eylül 2014tarihinde ÇED olumlu kararını iptal etti.

ÇED İPTAL EDİLİNCE SU TÜNEL İZNİ DE İPTAL EDİLDİ
HES projesi için verilen ÇED olumlu kararının iptal edilmesi üzerine bölgehalkı Rize İdare Mahkemesi’ne başvurarak Orman Genel Müdürlüğü tarafındanverilen su iletim tüneli ile su iletim kanalı izninin de iptal edilmesiniistedi. Başvuruyu değerlendiren mahkeme Orman Genel Müdürlüğü tarafındanverilen tünel su iletim tüneli ile su iletim kanalı izni de iptal edildi.

‘İMAR PLANLARI DA İPTAL EDİLMELİ’
Kavak HES’in şehir merkezinde yapılması için Arhavi Belediyesi tarafındanyapılan imar planlarının da iptal edilmesi gerektiğini belirten Arhavi DoğaKoruma Platformu konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: ‘’ ÇED olumlu belgesiiptal edildiği için HES için hazırlanan imar planları da iptal edilmelidir.Arhavi Belediye Başkanlığı Eylül ayından bu yana yapılan başvurulara rağmenimar Planlarını iptal etmemekle suç işlemektedir.Arhavi Belediye Meclisinin olağan Ocak ayı meclis toplantısı bu günyapılacaktır. Bu toplantıda meclis imar komisyonunun raporu okunarak değerlendirilecekve iptal talepleri hakkında bir karar verilecektir. Rize İdare Mahkemesininaynı proje için verilen orman izninin yürütmesini durdurması kararı sonrasında,Arhavi Belediye Meclisi’nin hukuken geçersiz olan imar planlarını iptal etmesihukuki bir zorunluluktur. Bu hukuku zorunluluğun yerine getirilmemesi durumundabelediye meclisi üyelerinin her biri suç işlemiş olacaktır.’’

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

KESK HABERLER