ODTÜ ORMANI’NA SAHİP ÇIKIYORUZ !


9 Eylül 2017 tarihinde akşam saatlerinde kolluk kuvvetleri eşliğinde ODTÜ Arazisine girilerek, 4.5 km uzunluğunda yer yer 135 metreyi bulan genişlikte bir orman alanı gece boyunca iş makineleriyle düz edilmiştir. Gece yarısı operasyonu, saldırıdan bir gün önce, 8 Eylül tarihinde ODTÜ Rektörlüğü ile Ankara Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan bir protokole dayandırılmaktadır. Atılan imzaların mürekkebi kurumadan başlatıldığı anlaşılan bu saldırı, hukuki sürecin işletilmediğine dair en büyük kanıttır.

Şehir Hastanesi’ne gittiği iddia edilmesine rağmen İncek Bölgesi’ndeki lüks yapılara çıkan ve çalışmaları devam eden yollar, ODTÜ Ormanı’nın bir parçasıdır. Orman vasfı tescillenmiş bu arazide yapılacak çalışmalar Orman Kanunu’na tabiidir.

Herhangi bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kendi arazisinde yer alan tek bir ağacın yerini değiştirebilmek için bile günlerce sürecek hukuki sürece tabiyken,  bir gecede 4 bin civarı ağacın Ormanlık alandan sökülmesi hukuksuzdur! Yapılan bu çalışmalar esnasında Orman Kanunu açıkça ihlal edilmiştir.

Bu konuda sorumlu olan ve konunun tarafı olan kurumlar bu noktada açıkça suç işlemiş ya da görevin sorumluluklarını ihmal etmiştir. Bizler, kent yaşamının sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için hayati öneme sahip olan Ormanlık arazilerin rant uğruna talan edilmesini kabul etmiyoruz. Kentimizin yaşanamayacak bir hale gelmemesi ve bu rant projeleri uğruna yapılan talanların bir an önce son bulması için, bu sürecin çeşitli aşamalarında suçu ya da ihmali olan kurumlar ile ilgili hukuki olarak gereğinin yapılmasını talep ediyoruz.

Altını bir kez daha çizerek ifade etmek gerekir ki, ODTÜ Ormanı Ankara’nın akciğeridir. ODTÜ Ormanı’nın talanı yalnızca ODTÜ’yü değil tüm Ankara’yı ve Ankaralıları ilgilendirmektedir. Ne yazık ki bu gerçek, ODTÜ karşıtlığı üzerine kurulu popüler söylemler ve karalama kampanyaları ile gizlenmeye çalışılmaktadır. ODTÜ Ormanı’nda başlayan talan, rant uğruna yapılan ve insan hayatını etkileyecek boyutlara ulaşan tahribatın ne ilk ne de son örneğidir. Ankara’yı griye boyayacak büyük resmin bir parçasıdır.

Bizler aşağıda imzası bulunan kurumlar olarak, Ankara’da ranta açılan yollara dur demeye devam edeceğiz.

Yeşil Ankara Platformu, TMMOB Ankara İKK, Ankara Tabibler Odası, Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği ve Tarım Orkam-Sen süreçle ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunup, sürecin takipçileri olacaktır.03.10.2017

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

Yeşil Ankara Platformu

TMMOB Ankara İKK

Ankara Tabibler Odası

Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği

Tarım Orkam-Sen

Facebook'ta Paylaş

Adakale Sokak, Ada apt. No: 8/13 Yenişehir – ANKARA
Telefon : 0312 430 5811 - Faks : 0312 430 1563
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Tarım Orkam Sen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım: Hatırnaz Yazılım