4/C LİLERE KADRO ALDATMACASI!


696 sayılı KHK’nın 17’nci maddesi ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4. maddesinin (c) fıkrasındaki “geçici personel” düzenlemesi kaldırılarak 4-C kapsamındaki geçici personel, 4-B’ye yani “sözleşmeli personel” statüsüne geçirilmesi öngörülmüştü.

Karar, 30 Mart 2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Sayıları 20 bin civarında olan 4/C’li personelin 4/B'ye geçişi yapıldı ancak ne özlük hakları, ne nitelikleri, ne de ücretleri değişti. Değişen sadece, sözleşmeli statü içerisinde mali ve özlük hakları farklı yeni bir istihdam modelinin yaratılması oldu.

Yıllar önce uygulamaya sokulan 4/C maddesi nedeniyle, özelleştirilen kamu kuruluşlarında binlerce işçi sendikal haklarını kaybetmişti. Aynı şekilde 4/B’ye geçirilecek işçilerin başta iş güvencesi olmak üzere mevcut sorunları değişmeden devam edecektir.

Taşerona kadro aldatmacasının benzeri 4/C emekçisine oynanıyor. 4/C statüsündekiler 4/B statüsüne geçirilecek ancak mevcut 4/B’lilerin yararlandığı pek çok hak ve kazanımdan yararlanamayacak.

Örneğin 4/B’li sözleşmeli personel her ay en az 670 lira ek ödeme alırken, 4/C’den 4/B‘ye geçirilen 21 bin kamu emekçisi ise sadece aylık 206 lira ek ödeme alabilecek. Bu eşit işe eşit ücret ilkesine açıkça aykırı bir uygulamadır.

Normal 4/B statüsünde olmayan ancak 4/C’den geçenler için bir düzenleme ile kadınların 45, erkeklerin de 50 yaşında iradeleri dışında erken emekliliğe sevk edilmeleri şartı bulunuyor.

Ayrıca 4/C'den 4/B'ye geçirilirken öğrenim durumları ve unvanlara göre istihdam sağlanmamış; hatta düzenlemeyle esnek istihdamın zemini hazırlanmıştır.

Sendikamızın bütün çaba ve mücadelesine rağmen, 4/C’li personelin 4/B’li sözleşmeli statüye geçirilmesi konusu yalnızca kâğıt üzerinde kalan bir uygulama olmuş hiçbir beklentiyi karşılamamıştır.

Sendikamız Tarım Orkam Sen olarak  bu mağduriyetin gidermesi için, Herkese kadro ve eşit işe eşit ücret   sağlanana kadar çapası ve mücadelesi  ısrarla devam edecektir. 13.04.2018

                                                                                   

TARIM ORKAM-SEN

MERKEZ YÖNETİM KURULU

Facebook'ta Paylaş

Adakale Sokak, Ada apt. No: 8/13 Yenişehir – ANKARA
Telefon : 0312 430 5811 - Faks : 0312 430 1563
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Tarım Orkam Sen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım: Hatırnaz Yazılım