BU BAYRAMA UMUT’LA GİRİYORUZ


Bayramlar barış, kardeşlik, hoşgörü ve kucaklaşma duygularının yükseldiği kutsal günlerdir. Bu günleri asıl anlamlı kılan ise, kinin ve düşmanlıkların unutulması, insanların birbirine kardeşlik elini uzatması, olanca güzelliği ve renkleriyle tüm kültürlerin, kimliklerin birbiriyle dostça kucaklaşmasıdır.

İçinden geçmekte olduğumuz karanlık ortamın adil bir barışa dönüştürülmesi ve Kürt sorunu başta olmak üzere adalet-eşitlik-özgürlük-yoksulluk gibi temel sorunların demokratik yöntemlerle, diyalog ve müzakere yoluyla çözüme kavuşturulması ülkemizin en temel ihtiyaçları olarak güncelliğini korumaktadır. Acılı ve çatışmalı günleri geride bırakıp bir arada yaşamın koşulunu oluşturabilmek için bayramların bu barışçıl ve birleştirici özünün toplumsal yaşamın bütün alanlarına taşınması bir elzemdir.

İnsanlığın onuru olan dillerin, kimliklerin, kültürlerin inkârı yönündeki tekçi-asimilasyoncu politikaların, demokratik siyasetin ve özgürlüklerin alanını daraltan siyasi darbe niteliğindeki otoriter-milliyetçi uygulamaların çağımız dünyasında artık bir yerinin olmadığını, bu politikaların çatışmalara yol açtığını ve büyük acıların yaşanmasına sebep olduğunu  hep beraber  gördük ve yaşadık.

Türkiye halklarına acıdan başka bir şey kazandırmayan bu çağdışı politikaların artık terk edilerek bütün kimlikleri ve kültürleri kucaklayan bir zihniyete ulaşmanın vazgeçilemez olduğu ortadadır.  Evrensel değerlerle buluşan, gelişmiş demokrasiye sahip bir ülkeye olan özlemimizin gerçekleşebilmesi için demokrasi ve barış mücadelesini her zamankinden daha fazla büyütmemiz, genişletmemiz gerekir. 

Uzun soluklu Emek, Demokrasi ve Barış mücadelesi geleneğimiz de göstermektedir ki, ülkemizi hak ettiği demokratik standartlara kavuşturabilmek ve barışı yakalayabilmek için 24 Haziran seçimi değerlendirilmesi gereken bir imkân niteliğindedir. Barışın, özgürlüğün ve kardeşliğin kazanacağı bir seçim olması umuduyla tüm Emekçilerin, halkımızın ve Ortadoğu halklarının Ramazan Bayramı'nı kutlar, huzur dolu mutlu yarınlar dileriz.

Tarım Orkam-Sen
                                                                                                           Merkez Yönetim Kurulu

 
Facebook'ta Paylaş

Adakale Sokak, Ada apt. No: 8/13 Yenişehir – ANKARA
Telefon : 0312 430 5811 - Faks : 0312 430 1563
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Tarım Orkam Sen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım: Hatırnaz Yazılım