KAMU EMEKÇİLERİ ARASINDAKİ EŞİTSİZLİĞE SON VERİN!


İşkolumuzda “Sağlık Hizmetleri Sınıfında" görevli olarak,  zoonoz hastalıkları ve laboratuvar gibi sağlık riski taşıyan görevlerde çalışan Veteriner Hekim, Veteriner Yardımcı Sağlık Personeli, Tekniker, Teknisyen ve Laborantlar 2008 yılına kadar riskli hizmetler kapsamında fiili hizmet zammı hakkından faydalanmaktaydı. Fakat bu hak, 17.04.2008 tarihinde 5510 sayılı SGK kanununun 40. Maddesinde yapılan değişiklikle kamuoyunun, meslek odalarının ve sendikamızın tüm itirazlarına rağmen gasp edilmiş;  salgın, bulaşıcı ve paraziter hastalıklarla mücadele hizmetleri riskli hizmet alanlarından çıkarılmıştı.
 
657 sayılı Devlet Memurları Kanununda Sağlık Hizmetleri Sınıfında yer alan Veteriner Hekimleri, çalışma sahalarında hayvanlardan insanlara bulaşan birçok zoonoz hastalıkla mücadele yürütmekte, her yıl onlarca Veteriner Hekim bu hastalıklardan birine yakalanarak ciddi sağlık problemi yaşamaktadır. Benzer şekilde, Laboratuvar ortamında kimyasal maddelere maruz kalan yardımcı personeller de onlarca kimyasal ve biyolojik riskle karşı karşıya kalmaktadır. Emeklerini toplumun daha sağlıklı gıdalar tüketmesi ve daha sağlıklı  bireyler yetiştirebilmesi için harcayan, aynı zamanda koruyucu bir tampon görevi bulunan Veteriner Hekim, Hayvan Sağlığı Teknikeri, Teknisyeni ve Laborantların da riskli hizmetler alanında çalıştıkları ortadadır. Ancak 2008 yılına kadar zaten verili olan bu personellerin fiili hizmet hakları TBMM’ye sevk edilen torba yasadaki değişikliğe dahil edilmemiştir.

Eşitliğin tesis edilebilmesi ve iş barışının korunabilmesi için, sağlık hizmetleri sınıfında çalışan tüm emekçileri kapsayacak şekilde yeniden ciddi bir çalışma yapılmalı ve fiili hizmet konusu daha kapsamlı değerlendirilmelidir. Bu hakkın sağlık emekçileri arasında ayrım yapılmadan verilmesi adaletli bir çalışma ortamı için elzem, aynı zamanda eşitlik ilkesi gereği Anayasal bir haktır. 

Sendikamız Tarım Orkam-Sen, riskli hizmetler alanında çalışan tüm sağlık emekçilerinin yanındadır! 

 Sendikamız, 5510 sayılı kanunda yapılacak değişiklikte “Sağlık Hizmetler Sınıfında” çalışan tüm sağlık  emekçilerinin ayrım yapılmadan fiili hizmet zammından faydalanması ve yeniden hak kayıplarının yaşanmaması için gerekli tüm çağrıları yapmaya devam edecek, fiili, meşru ve hukuki mücadelesini sürdürecektir.24.07.2018

Kamuoyuna duyurulur.

                                                                                                             TARIM ORKAM- SEN 
                                                                                                    MERKEZ YÖNETİM KURULU
Facebook'ta Paylaş

Adakale Sokak, Ada apt. No: 8/7 Yenişehir – ANKARA
Telefon : 0312 430 5811 - Faks : 0312 430 1563
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Tarım Orkam Sen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım: Hatırnaz Yazılım