ISRARLA BÖLGE YAŞANILMAZ HALE GELSİN İSTENİYOR!


Ülkemizde onlarca yıldır savaş ve şiddet politikaları uygulanıyor. Bu savaşın en acımasız sonucu ise 90’lı yıllarda köy yakma, boşaltma ve faili meçhullerdi. Bu politikalar sonucunda binlerce köy boşaltıldı. Milyonlarca insan zorunlu göçe tabi tutularak yerinden, kültüründen uzaklaştırılıp metropollerde açlık ve sefalet içerisinde yaşamaya mahkum ettirildi. Bu yöntem ile Türkiye’nin en büyük sorunu olan Kürt Sorunu daha da derinleşerek büyük ayrışmalara öfke ve nefrete dönüştü. Baskı ve şiddet politikaları çözüm olmamasına rağmen 90’lı yıllarda uygulanan bu politika son 3 yıldır düzenli ve planlı bir şekilde tekrardan uygulanıyor.

            Nitekim Şuanda başta DERSİM olmak üzere Bölgede sanki normal bir şey yapılıyormuş gibi ormanlar ve tüm doğa yakılıyor.  Bir bütün olarak coğrafya ateşe verilerek yaşanmaz hale getirilmek isteniyor. Köylerimiz, doğamız yakılarak 90’ları da aşan büyük tahribatlara sebep olunmakta ve ısrarla bölgenin insansızlaştırılmaya çalışıldığı açık bir şekilde anlaşılmaktadır. Bölgede yapılan bu tür uygulamalar geçmişte olduğu gibi bu günde ülkemizdeki kutuplaştırmayı ve yoksullaşmayı derinleşmekten başka bir şeye yaramadığı çok açıktır. Yakıp-yıkmakla hiçbir  sorunun çözülmediğini tarih bize defalarca göstermiştir. Bu hakikat gün gibi ortadayken, Bir inat uğruna yaşam alanlarımız, Ormanlarımız, Doğamız tahrip ediliyor, coğrafyada Tarım ve Hayvancılık yapılamaz duruma getirilmek isteniliyor. 

Siyasi iktidarın doğaya ve orman varlığımıza en küçük bir sevgi ve saygısı olmadığı da yaptıkları icraatlarla ortadadır.  Onlar için rant ve kar uğruna her şey feda edilebilir, son 17 yılda AKP iktidarı Orman Kanunu’nda onlarca kez değişiklik yapılmıştır. Torba yasalara tıkıştırılan; yasal düzenlemelerle de Orman kanunu delik deşik edilmiştir. Ve her düzenleme orman alanlarımızın daraltılmasına, çıkar çevrelerine peş keş çekilmesine olanak sağlayacak niteliktedir.

            Biz TARIM ORKAM-SEN olarak bu güvenlikçi ve yanlış politikaların doğanın bir bütün olarak yok edilmesi geçmişte olduğu gibi şimdi de çözüm olamayacağını biliyoruz.

Bu nedenle bir an önce Ülkenin içinde bulunduğu kaos ortamından çıkarılması,  öncelikli olarak mevcut yangınların söndürülmesi ve bu yangınlara sebep olanların hakkında yasal süreç başlatılmasını talep ediyoruz. Bu tür uygulamaları kabul etmediğimizi, bu yanlış politikaların karşısında mücadele edeceğimizi bir kez daha kamuoyuyla paylaşıyoruz. 17.08.2018

                                                                                                                                                                             

 

                                                                                             TARIM ORKAM-SEN

MERKEZ YÖNETİM KURULU

Facebook'ta Paylaş

Adakale Sokak, Ada apt. No: 8/13 Yenişehir – ANKARA
Telefon : 0312 430 5811 - Faks : 0312 430 1563
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Tarım Orkam Sen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım: Hatırnaz Yazılım