KAMU EMEKÇİLERİNE YÖNELİK ŞİDDET KABUL EDİLEMEZ!


Ülkemizde şiddet üreten ve şiddetten beslenen sistem toplumun her alanına hızla yayılmaya devam ediyor. Kadına, emekçiye, öğrenciye;  hakkını arayan, emeğiyle geçinen tüm kesimlere yönelik şiddet sokakta, evde, işyerlerinde katlanarak artmaktadır. Her gün sağlık çalışanlarından öğretmenine kadar bir çok meslek grubuna yönelik onlarca şiddet haberi gelmektedir.

Bunun son halkası, 10 Ekim 2018 tarihinde Seydikemer ilçemizde gerçekleşmiştir. İlçe Tarım ve Orman müdürlüğünde görevli Gıda Mühendisi Üyemiz Mirati HAYDARDEDEOĞLU, sabah saatlerinde evinin önünde mesaiye giderken iki kişinin saldırısına uğramış, beyzbol sopaları ile ölümüne yol açacak tarzda  ve acımasızca darp edilmiştir. 

Görevi esnasında birçok defa tehdit edilen üyemiz evinin önünde planlı olduğu çok açık olan bir saldırı sonucu ağır yaralanmış, kafasına ve koluna dikiş atılıp olayla ilgili adli soruşturma başlatılmıştır. Yapılan saldırı tamamen kamu görevlisinin görevini yapmasına engel olmak ve yaptığı görev nedeni ile kamu görevlisine zarar vermek maksatlıdır.

Öncelikle Sevgili Arkadaşımıza acil şifalar diliyor ve bundan sonraki hukuki süreçler sonuçlanıncaya kadar yanında olacağımızı bildirmek istiyoruz.

Kamusal alanda şiddet öylesine yaygınlaşmıştır ki, artık çalışanlar can güvenliği olmadan iş yerine gitmekte;  endişenin yüksek, motivasyonun yok olduğu bir ortamda çalışmaktadırlar.  Bu da sonuçta halkın kamu hizmeti alımına olumsuz olarak yansımaktadır.

Tüm uyarılara kulak tıkayan siyasi iktidar kamu çalışanları ile vatandaşı karşı karşıya getiren politikalarda ısrar etmekte, kamu çalışanlarının Mesleğini itibarsızlaştırılmaktadır. Şiddetin asıl nedeni kamu hizmetlerini ticarileştiren, vatandaşı müşteriye dönüştüren, insanı ve meslekleri değersizleştiren hükümet politikalarıdır.

Kamu çalışanlarına yönelik giderek artan şiddet ile ilgili yetkili merciler gerekli yasal tedbirleri hızla almalı, bu saldırıyı gerçekleştirenlerin tespit edilip gerekli cezayı vermelidir.  Suçun işlenmeden önlenmesi öncelikli olmalıdır. Caydırıcı hukuki düzenlemeler derhal yürürlüğe girmeli, suç cezasız kalmamalıdır.

Kamu çalışanlarına karşı yapılan saldırılara karşı dik durmak hepimizin ortak görevi ve sorumluluğudur. Kimden gelirse gelsin her türlü saldırı, baskı, haksızlık ve adaletsizlik karşısında mücadele edeceğimizi, şiddet olaylarının takipçisi olacağımızı basına ve kamuoyuna duyururuz.17.10.2018

 TARIM ORKAM-SEN

Merkez Yönetim Kurulu

Facebook'ta Paylaş

Adakale Sokak, Ada apt. No: 8/13 Yenişehir – ANKARA
Telefon : 0312 430 5811 - Faks : 0312 430 1563
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Tarım Orkam Sen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım: Hatırnaz Yazılım