HALK SAĞLIĞINI İLGİLENDİREN RAPORLAR GİZLENİYOR!


Sağlık Bakanlığı’nca gizlenen ‘kanserojen gıda ve çevre kirliliği’ konulu araştırmanın sonuçlarını kamuoyuyla paylaşan bilim insanı, Gıda mühendisi Bülent Şık hakkında 5 yıldan 12 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmış olup kamuoyunu bilgilendirmek suç kabul edilmiştir.   

      Gıda güvenliği ve halk sağlığı konuları üzerine araştırmalar yapan, 677 sayılı KHK ile Akdeniz Üniversitesi’ndeki görevinden ihraç edilen Yrd. Doç. Dr. Bülent Şık, 15-19 Nisan 2018 tarihleri arasında kaleme aldığı yazı dizisinde, Sağlık Bakanlığı’na ait 2011-2016 yılları arasında yürütülen ve kendisinin de büyük bir bölümünde görev aldığı ‘Kocaeli, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli İllerinde Çevresel Faktörlerin Sağlık Üzerine Etkilerinin Değerlendirilmesi Projesi’ başlıklı araştırmasını ele almıştı. Toprak, su, gıda, hava, atık su, deniz suyu ve deniz canlılarında kansere yol açan kimyasal madde kalıntılarının araştırıldığı çalışmada, gıda ve su kaynaklarının çevresel kirleticilerle ne ölçüde kirletildiği ve bu kirlenmenin insan sağlığına etkisi araştırılmıştı. Araştırma sonucundaki su analizlerinde petrol kirliliği, yağ, kömür ve katran atıkları kaynaklı kansere yol açan polihidrokarbonlara, ağır metallere ve zehirlenmeye neden olan arseniğe rastlandığı, meyve-sebze ürünlerinde ise tarımda kullanılan ve kalıntıları toprağa, suya ve gıdalara bulaşan zehirli, insan vücudunun hormonal dengesini bozan ve yine kansere neden olan yasal limitleri aşmış ya da limitleri aşmamış olsa bile birkaç türü içerdiği için tehlike arz eden pestisit kalıntıları tespit edildiği belirtilmişti.

       8-10 Milyon insanın yaşam alanını kapsayan bu araştırmanın vahim sonuçları 2016 yılından beri Sağlık Bakanlığı tarafından bırakalım kamuoyunu, sağlık ve beslenme hakkı konusunda sorumlu ve yetkili olan kamu kurumlarıyla dahi paylaşılmamıştır. Bu araştırma sonuçlarını kamuoyunun bilgisine sunan Bülent Şık hakkında, Sağlık Bakanlığı’nın şikayeti üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca bir iddianame düzenlenmiştir. Terör suçları mahkemesince kabul edilen iddianamede 5-12 yıl arası hapis cezası  istenmektedir.

       Bizler bu hikayeye hiç de yabancı değiliz. 2005 yılında Dilovası bölgesinde kanser olguları ve çevre kirliliği üzerine yaptığı çalışma bulgularını kamuoyuyla paylaşan halk sağlığı uzmanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, YÖK, çalıştığı Kocaeli Üniversitesi ve çalışma sahasında bulunan Belediyeler tarafından şikayet, soruşturma ve mahkeme süreçleriyle karşı karşıya bırakılmıştı. Hamzaoğlu üzerinde yaratılan linç süreci üzerine KESK’in de imzacı olduğu 23 Kasım 2011 tarihli Çevre ve Halk Sağlığı Sorunları Karşısında Bilim İnsanının Sorumluluğu Sempozyumu Sonuç Bildirgesi’nde de yer aldığı gibi, bilim insanı olmak; durup bakmak, nereye bakacağını bilmek, gören gözlere sahip olmak ve zamanında müdahale etme sorumluluğunu taşımak demektir. Akademik çevrenin tüm üyeleri devletten ya da herhangi bir başka kaynaktan gelebilecek müdahale ve baskı endişesini taşımadan işlevlerini yerine getirme ve araştırma sonuçlarını başkalarına özgürce iletme ve sansürsüz yayımlama hakkına sahiptir.

         Bilim insanları içinde yaşadıkları topluma karşı sorumludurlar, kamu yararına çalışırlar, çalışmalıdırlar. Bu sorumluluğun başında da araştırma sonuçlarının toplumla paylaşılması gelmektedir. Halk sağlığının nasıl bir tehdit altında olduğunu gösteren bu araştırmanın sonuçlarını duyurmak da bilim insanın sorumluluğudur.

      Bülent ŞIK değil, halkın haber alma hakkını engelleyen, sağlıklı gıdaya ulaşma ve yaşam hakkını hiçe sayan tüm özel ve kamu kurumlarının sorumluları yargılanmalıdır.

       Sendikamız Tarım Orkam-Sen bu süreçte Bülent ŞIK’ın yanında olduğunu belirtir, 7 Şubat’ta İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde görülecek olan duruşmaya dayanışmak üzere tüm duyarlı kesimleri davet ediyoruz.01.02.2019

     TARIM ORKAM- SEN

MERKEZ YÖNETİM KURULU
Facebook'ta Paylaş

Adakale Sokak, Ada apt. No: 8/13 Yenişehir – ANKARA
Telefon : 0312 430 5811 - Faks : 0312 430 1563
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Tarım Orkam Sen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım: Hatırnaz Yazılım