İSTANBUL KANAL PROJESİ RANT VE DOĞA KATLİAMINDAN BAŞKA BİRŞEY DEĞİLDİR.!Tüm toplumsal muhalefete ve bilim insanlarının uyarılarına rağmen “isteseniz de istemeseniz de yapacağız” denilen Kanal İstanbul Projesi, telafisi imkansız tahribatlar yaratacaktır.

Bu proje ile 23 milyon metrekare orman alanı ve 136 milyon metrekarelik çok verimli tarım alanı ortadan kaldırılacaktır. Bu, 3. Köprü ve İstanbul havaalanı ile daralan Kuzey ormanlarına son darbenin vurulması ve geçim kaynağı tarım, hayvancılık, balıkçılık olan bölge halkı yaşam alanlarından uzaklaştırılması demektir. Tarım arazisi kaybı sadece kanalın geçtiği güzergâhtaki tarım arazileri ile sınırlı kalmayacak kanal çevresinde oluşacak yapılaşmalar nedeniyle çok daha vahim boyutlara ulaşacaktır.

Proje denizlerde geri dönüşü olmayan tahribatlara yol açacaktır. Yapılacak olan dolgu alanlarıyla deniz florası ve faunası yok olacak, hem Marmara’nın hem de Karadeniz’in doğal dengesi bozularak balık ve balıkçılık bitecektir. Az oksijenli su Marmara’yı kaplayacak ve tüm Marmara, bir zaman Haliç’in koktuğu gibi kokacaktır.

Proje İstanbullular için büyük bir su problemi yaratacaktır. Terkos Gölü’ne karışacak tuzlu su ile göl, su kaynağı sıfatını yitirecek, Sazlıdere Baraj havzasının yaklaşık yüzde 60’lık kısmı kaybedilecektir. Ayrıca kanal çevresindeki yapılaşma, sıcaklık-nem-rüzgar rejimini değiştirerek İstanbul’u bir ısı adasına çevirecektir.

Bu proje halkın sırtındaki vergi yükünün de artması demektir. Maliyeti 75 milyar TL olarak öngörülen proje Yap-İşlet-Devret yöntemi ile yapılacaktır. Yani daha önce geçiş garantisi verilerek hayata geçirilen projelerin halka fatura edilmesi gibi bu proje de halka fatura edilecektir.

“Ne pahasına olursa olsun yapacağız” denilen Kanal İstanbul güzergâhından Katar Kraliyet ailesi üyelerinin arsa aldığı ortaya çıkmıştır. Bu proje büyük bir vurgun projesidir!

Böylesi akıl dışı olan, adı üzerindeki “Çılgın Proje”yi reddediyoruz!

Rant uğruna doğanın katledilmesine izin vermeyeceğiz! Sendikamız Tarım-Orkam Sen konunun takipçisi ve tarafıdır; denizde, suda, ormanda ve tarım alanlarında telafisi imkansız tahribatlar yaratması kaçınılmaz olan bu projeye karşı mücadelesini sürdürecektir.30.12.2019TARIM ORKAM-SEN
MERKEZ YÖNETİM KURULU
Facebook'ta Paylaş

Adakale Sokak, Ada apt. No: 8/13 Yenişehir – ANKARA
Telefon : 0312 430 5811 - Faks : 0312 430 1563
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Tarım Orkam Sen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım: Hatırnaz Yazılım