ORMANLARDAN ELİNİZİ ÇEKİN!


Bilindiği gibi, Orman Genel Müdürlüğünde olan “ağaçlandırma yetkisi” 23 Ekim 2019’da çıkarılan Özel Ağaçlandırma Yönetmeliği ile özel işletmelere devredilmişti.

Bu yönetmelik ile “Bozuk orman” sayılan araziler ıslah edilerek üretim yapılacak ve aynı zamanda erozyon, heyelan ve sel gibi doğal afetler önlenecekti. Maalesef gelinen nokta göstermiştir ki, bozuk ve verimsiz doğal ormanların ortadan kaldırılması orman ekosistemine ciddi zararlar vermekte, sel ve heyelan önlenmediği gibi daha dün başta Bursa ilimizde olduğu gibi ülkenin bir çok yerinde sel, heyelan ve büyük felaketlere neden olmaktadır. Yine Kumluca-Kemer ilçesindeki “özel ağaçlandırma” sonrasında yaşanan heyelan ve sel felaketleri bunlardan sadece bazılarıdır. Arazi ıslahı, üretimi artırma veya doğal afetleri önlemek iddiaları bir tarafa, bu yönetmelikteki asıl amacın ormanları ranta dönüştürmek için yeni bir yöntem arayışı olduğu ortaya çıkmaya başlamıştır. Şimdiye kadar yapılan 21 bin başvuruda yüz bin hektardan fazla alan Antalya, İzmir, Muğla gibi rantsal değer bakımından yüksek olan kıyı illerindendir. Orman vasfını yitiren 2B arazileri talanında olduğu gibi şimdi de “ağaçlandırma” adı altında % 6’yı bulan yapılaşma izni ile orman alanlarını ticarileştirerek ranta dönüştürmenin yolu açılmıştır.

ACİL TEBBİR ALINMASI GEREKİR..!

Ormanları bekleyen diğer bir büyük tehdit ise ‘Yangın Sezonunun’ açılmış olmasıdır. Bu güne kadar yıl içinde sadece Muğla’da 68 orman yangını çıkmıştır. Mardin, Çanakkale, Aydın, Balıkesir, Adana, Kütahya, Hatay, Antalya ve Aydın'daki ormanların şimdiden yüzlerce hektarı alan küle dönmüştür. Tedbirlerin alınması gerekliliği ortadadır. Öncelikle yangına müdahalede personel sayısı artırılmalı, başta orman yangını tazminatı olmak üzere özlük hakları iyileştirilmelidir. Personelleri hiç bilmedikleri bölgelere yangın söndürmeye göndererek yangın bölgelerinde tecrübesiz personellerin çalışmasına neden olan rotasyon uygulaması sonlandırılmalıdır. Orman yangınları tedbirlerinde önemli bir nokta da, halkı bilinçlendirecek çalışmalara ağırlık verilmesidir. Yangını söndürmeden önce, yangının oluşmasını engellemeye yönelik eğitimlere yatırım yapılmalıdır.

BU MUAMMA BİR AN ÖNCE GİDERİLMELİDİR..!

 Orman yangını ile mücadelede personelden sonra en önemli unsur yangın söndürme uçaklarıdır. Yıllardır orman yangınlarına kendi uçaklarıyla mücadele eden Türk Hava Kurumu (THK) devre dışı bırakılmış durumdadır. THK’nın hava araçlarının satışa çıkarılarak Rusya’dan uçak kiralama ihalesinin yapılıyor olması yangın söndürmede yeni bir talan ve peşkeş sürecinin başladığının göstergesidir.

BU NEDENLE;

  • Orman yangınlardaki bu mevcut muamma bir an önce gidermeli,
  • Yangın söndürme işi özel şirketlere bırakılmamalı,
  • Yangın söndürme işi kamu eli ile yapılmadır.
  • “Özel Ağaçlandırma” uygulamasından bir an önce vazgeçilmelidir.

Sendikamız KESK/Tarım Orkam-Sen olarak bu sürecin takipçisi olacağız. Ormanları rant alanına dönüştürecek her uygulamanın karşısında olacağı gibi korunması yönündeki her çabanın da yanında olacağız. Kamuoyuna duyurulur. 23.06.2020

                                                                                                   

TARIM ORKAM-SEN

MERKEZ YÖNETİM KURULU

Facebook'ta Paylaş

Adakale Sokak, Ada apt. No: 8/7 Yenişehir – ANKARA
Telefon : 0312 430 5811 - Faks : 0312 430 1563
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Tarım Orkam Sen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım: Hatırnaz Yazılım