Sendika Benim, Sendika Biziz!


Sendikal mücadeleyi canlı ve ayakta tutmak, yeni haklar kazanmak, kazanılmış hakları korumak ve bu hakları geliştirmek örgütlenme çalışmalarının sürekliliği ve etkinliği ile sağlanabilir. Sendikaların gücü üyeleriyle bağının sağlamlığı ile ölçülür. Üyeleriyle bağını iyi kuramamış sendikalar, sayısal büyüklükleri ne olursa olsun sınıf hareketine, sendikal mücadeleye ve demokratikleşme mücadelesine katkıda bulunamaz. Üyesinden gelen talepleri doğru tespit edemeyen, üyelerinin katkısı ve gücü ile politikalarını oluşturamayan sendikalar gün geçtikçe güçlerini yitirirler.

Üyelerin, sendikalarıyla ve sendikal politikalarla özdeşleşmesi “sendika benim, sendika biziz” diyebilecek bir noktaya gelmesi, yürütülen mücadelenin etkisi ve kazanımları açısından çok önemlidir. Sendikanın aldığı kararlara, eylem, etkinliklere katılımı arttırmak ve sendikaya yabancılaşmayı önlemek; emekçilerin, sendikal çalışmaların kendi sorunlarının çözümü, hakların kazanılmasına yönelik atılan adımlar olduğunu kavratmak için Bertolt Brecht’in dediği gibi “kendi işlerine karışmalarını” sağlamamız gerekiyor.

Sendikamız 7. Olağan Genel Kurulunda işkolumuzda yaşanan yeni istihdam biçimleri, kurumların yapılarındaki değişiklikler, emek rejiminin aldığı boyut, meslek çeşitliliğinde yaşanan artış ve çalışanların genç oluşu gerekçesi nedeniyle tabandan başlayarak iş yerleri, temsilcilikler ve şubelerde alan araştırmaları, yerel toplantılar, atölyeler ve çalıştaylar yapılarak, genel anlamda yeni örgütlenme stratejisi oluşturulması için örgütlenme çalıştayı yapılması kararı alınmıştır.

Üreten biziz yöneten de biz olacağız.! Şiarını sendikamızdan uygulamaya başlamak, üyelerin söz ve karar sahibi olduğu bir sendika haline getirmek gerekir. Bunun içinde sendikamızın üyeleri kendi işlerine karışmalıdır.Sevgili Tarım Orkam-Sen’li arkadaşlarım sendikamız bu bağlamda bütün üyelerine kendi işlerine karışma görevini vermiştir. Kendi kendimize vermiş olduğumuz bu görevimizi yerine getirmek için hepinizi sendikal mücadeleye davet ediyorum.

 

Dostcan ŞAKAR

Tarım Orkam-Sen

Genel Örgütlenme Sekreteri


Facebook'ta Paylaş

Adakale Sokak, Ada apt. No: 8/7 Yenişehir – ANKARA
Telefon : 0312 430 5811 - Faks : 0312 430 1563
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Tarım Orkam Sen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım: Hatırnaz Yazılım