21 MART DÜNYA ORMANCILIK GÜNÜ


Ormanlar, ekosistem bütünlüğü içinde canlı -cansız birlikteliği ile doğanın parçası; mikro anlamında ise ülkenin akciğeridir. Yüz yaşında ve 25 metre boyunda bir kayın ağacı, güneşli bir günde fotosentezle bir saatlik bir sürede 1.7 kg. civarında Oksijen üretmektedir. Böyle bir ağaç 10 kişinin yıllık oksijen ihtiyacını karşılamaktadır. Orman havası şehir havasına göre yüzde 90-99 daha temizdir. Ülkenin en büyük zenginlik kaynağıdır; iklimi yumuşatan, su kaynaklarını besleyen, yağmur bulutlarını çeken, yurdu çöl olmaktan kurtaran ormanlarımız ulusal ve uluslar arası sermayenin kontrolsüz büyüme hırsı dolayısıyla yerli işbirlikçileri eliyle talan edilmektedir. Yüzyıllardan beri ormanlar insanlar tarafından çeşitli şekillerde kullanıldığı bilinmektedir. Bu nedenle orman ve insanlık iç içedir.

İktidarın yıllardan beri orman yasasında, anayasanın ilgili maddelerine aykırı bir şekilde yapmış olduğu değişiklikler, orman ürünleriyle geçimini sağlayan yurttaşların yaşamını ve ülkenin ekolojik yapısını tahrip etmiştir ve etmektedir. Anayasanın 169 ile 170. Maddeleri yürürlükte olmasına rağmen 6831 sayılı Orman Kanunu 19 yılda tam 25 kez değiştirilmiştir. Üstelik bu değişikliklerin neredeyse tamamına yakını Anayasanın bu maddelerine açıkça aykırıdır.

Ormansızlaştırma çalışmalarında anayasanın ilgili hükümleri dikkate alınmadan; 2B ve yerleşime açma uygulamaları, madencilik çalışmaları, Karadeniz Bölgesindeki HES’ler, Kazdağları’nda altın arama çalışmaları, Akkuyu’da yapılmaya başlanan, Sinop ve İğneada’da yapılması planlanan Nükleer Santraller, güvenlik gerekçesiyle binlerce hektar ormanın yakma yoluyla yok edilmesi, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesiyle ve yapımı için halka rağmen ısrar edilen İstanbul Kanal (Kanal İstanbul) projesiyle de orman alanlarımız ve su kaynaklarımızla birlikte oksijen depolarımız da tahrip edilmektedir.

Sendikamız Tarım Orkam Sen dün olduğu gibi bugün ve yarın da yaşam alanlarımız olan ormanlarımızın kar hırsı ve sermayeye peşkeş çekilme amacıyla yok edilmesine karşı kararlılıkla mücadelesine devam edecektir. Türkiye ormanlarının bu topraklar üzerinde yaşayan halkların yaşamının bir parçası olduğu unutulmamalıdır. Ormanlarımızın sağlıklı bir yaşam alanının da garantisi olduğu bilinmeli ve öncelikle bu çerçevede değerlendirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.

Bu çerçevede sendikamız Tarım Orkam-Sen küresel iklim değişikliğine dair risklerin artığı bir ortamda, ormanlarımızın korunmasıyla ilgili üstümüze düşen her görevi de titizlikle yerine getireceğiz.22.03.2021


TARIM ORKAM-SEN
MERKEZ YÖNETİM KURULU
Facebook'ta Paylaş

Adakale Sokak, Ada apt. No: 8/7 Yenişehir – ANKARA
Telefon : 0312 430 5811 - Faks : 0312 430 1563
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Tarım Orkam Sen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım: Hatırnaz Yazılım