Cuma, Aralık 8, 2023
Ana SayfaKESK HaberlerDünya ve Türkiye Emek Hareketi 9.Olağan Genel Kurulumuzda Buluştu!

Dünya ve Türkiye Emek Hareketi 9.Olağan Genel Kurulumuzda Buluştu!

OHAL-KHK Rejimi koşullarında, kamuda ihraçların yaşandığı ve toplumsal muhalefetin susturulmak istendiği bir dönemde “Örgütlü Mücadeleyle Biz Kazanacağız” şiarıyla gerçekleştirdiğimiz 9. Olağan Genel Kurulumuzda, Türkiye ve dünya emek ve demokrasi hareketi bir araya geldi.

Ankara’da 7-8-9 Temmuz tarihlerinde gerçekleşen Genel Kurulumuz Emek ve demokrasi mücadelesinde hayatını kaybedenler anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Genel Kurulumuza, çok sayıda siyasi parti ve emek demokrasi güçlerinin temsilcisi ile uluslararası alandan  ITUC Genel Sekreter Yardımcısı Jaap Wienen, ETUC Danışmanı Patrick Itschert, ILO İşçi Temsilcisi Catelene Passchier, ILO Türkiye Temsilcisi Özge Berber Ağtaş, Almanya İşçi Konseyi Başkanı Andrea Kühnemann, Norveç, İngiltere, Fransa, Kıbrıs, Kore, Sırbistan, Gürcistan, Tunus, İran, İspanya, Danimarka gibi bir çok ülkeden çok sayıda sendikadan temsilci katıldı.

Enternasyonal marşı ile saygı duruşuyla başlayan Genel Kurulumuzda, 10 Ekim Ankara Katliamı’nda hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının yer aldığı ve “Katilleri tanıyoruz, Hesabını Soracağız” yazılı pankart asıldı. Ayrıca salona, Kürtçe ve Türkçe yazılı, “Kadın Yaşam Özgürlük”, “Savaşa Hayır”, “OHAL kaldırılsın, KHK’ler iptal edilsin, ihraç edilen, açığa alınan kamu emekçileri görevlerine iade edilsin” pankartları da asıldı.

3 gün süren olan Genel Kurulumuz ilk gün konukların konuşması ile başladı, ikinci gün mücadele hattımız ve siyasal ve sendikal süreç değerlendi ve tartışıldı, son günde ise yeni yürütme kurulumuzun oylanması gerçekleşti.

DİRENENLERE SELAM

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Genel Sekreterimiz Hasan Toprak, OHAL ve KHK’lerle toplumun tüm kesimlerine uygulanan baskılara dikkat çekerek, tarihi bir dönemden geçildiğini söyledi. Toprak, milletvekilleri ve eşbaşkanları içeride olmasına rağmen barıştan vazgeçmeyen Kürtleri, ezilen kadınları, tutuklu gazetecileri, kadınları ve direnenleri selamladı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

KESK HABERLER